Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [5]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Flag Counter

Головна

Реєстрація

Вхід
Вітаю Вас Гість | RSS


Публічно-шкільна бібліотека с.Невірків


Середа, 21.11.2018, 23:13
Головна » Статті » Мої статті

ПРОСВІТА У НЕВІРКОВІ

Про діяльність на території села осередку «Просвіти» 20-30-х років не залишилось майже ніяких відомостей, крім свідчень тих людей, які в той час були членами «Просвіти»,або їй симпатизували. Ці люди зберегли у пам’яті  події, які свідчать проте, що наші діди і прадіди вели на території села культурно-освітню роботу.  Члени «Просвіти» проводили зібрання, на яких організовували концерти, вистави, влаштовували лекції. Протягом 1926 року Невірківський осередок «Просвіти»  нараховував 33 члени, які  внесли членських внесків 33 злотих для бібліотеки-читальні.  Боячись переслідувань поліції, свою роботу «просвітяни» мало фіксували. Особливо активних членів «Просвіти» брали на облік і організовували за ними нагляд. Дільничий поліцейський завжди знав де будуть  проходити наступні зібрання і наполегливо вимагав  розходитись по домівках.

Ускладнювалась діяльність «Просвіти» тим, що в садибі Малинських перебував польський прикордонний гарнізон(63 шуцмани і 25 козаків),проживали військові осадники(у прикордонній смузі слідкували за українцями більш ретельно). Так як на території села діяв католицький костел, поляки всіляко сприяли окатоличенню місцевого населення. «Просвітяни» переконували людей не зрікатися віри своїх батьків.

У 1939 році після приходу Червоної Армії  діяльність «Просвіти» було припинено. декількох  членів було арештовано за «націоналізм». Як не дивно,але під час війни організація відновила свою роботу. Відомо, що у жовтні 1942 року гебітскомісаріат не дозволив членам просвітянського гуртка поставити п'єсу «Дем’ян Чуприна» К.Сьоми, теж сталося і з п'єсою «За батька» у с.Невірків  під Корцем.

Члени «Просвіти» с. Невірків 30-і роки 19 ст. ( Верхній ряд - Лановець Максим, Грицаюк Михайло, невідом. ,Баюн Олексій, невідом., Залізнюк Іван, Ярмолюк Федір Кирилович; нижній ряд  - Радченко Петро Трохимович, Третяк Наум, Полунець Степан Трохимович, Грицаюк Тимофій Юрійович, Янчук Володимир, Підлесецький Ростислав, Полунець Арсен)

Категорія: Мої статті | Додав: sashukmal (31.01.2017)
Переглядів: 45 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайтуУрядовий портал
Рівненська обласна бібліотека для молоді

Корецька централізована система публічно-шкільних бібліотек © 2018 uCoz