Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [5]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Flag Counter

Головна

Реєстрація

Вхід
Вітаю Вас Гість | RSS


Публічно-шкільна бібліотека с.Невірків


Вівторок, 19.03.2024, 06:17
Головна » Статті » Мої статті

ДОМІНІКАНСЬКИЙ КОСТЕЛ

Якщо ви прихильник духовного і прямуєте трасою Рівне - Київ, то варто відхилитися від курсу на 14 км на північ і завітати до Невіркова.  Тут збереглися дві пам'ятки старовини XIX ст. - руїни костелу у кла­сичному стилі та православний храм.

Проїжджаючи селом, неможливо не помітити остов старого, 200-літнього храму, який височить непо­далік ставу. Видно його здаля: кам'яне громаддя на­висає над одноманітним сільським пейзажем. Незважаючи на більш як півстолітнє запустіння, у храмі можна ще й зараз по­бачити залишки фресок на стінах та напівзруйновані дерев'яні хори. Архітектор і дослідник Петро ріїчков згадує у своєму пу­тівнику «Дорогами южной Ровенщины», що з 1773 року став володіти маєтностями у Великих Мегжирічах та довколишніх селах Ян Стецький, овруцький староста. Його стараннями і зведений 1807 року домініканський костел в Невіркові. Про цей факт свідчить напис польською Мовою над сандриком го­ловного входу, дотепер ще збережений: «З дарів твоїх, Боже, жертвує тобі Ян Стецький, 1807». Над цим надписом, що над головним входом, фреска із зображенням Божої Матері.

Фрес­ка збереглася найкраще, хоча досить пошкоджена часом. На ній видно заглибини, схожі на сліди куль, мабуть, з воєнних часів. На диво, над костелом ще є залишки покрівлі. Є й інші розписи як всередині, так і ззовні, ще також не повністю зни­щені природою і людьми.

Костел будувався на місці старого дерев'яного храму при до­мініканському монастирі, заснованому тут в кінці XVII ст. Польські джерела подають, що в 1698 році костел Св. Трійці належав ордену домініканців. Мечислав Орлович у своєму пу­тівнику по Волині пише, що заснував його Миколай Рокшицький. На той час костел був дерев'яний, а новозбудований чи реконструйований 1807 року вже був муро­ваний. У 1832 році костел стає парафіяльним, тобто, кляштор (монастир) був ліквідований. Ця практика широко застосову­валася царською владою на теренах Волині, що перейшли до Росії. За радянських часів костел використовували як зерно­сховище. Храм побудований у класичному стилі, головний фа­сад прикрашений чотириколонним портиком з незвичайно го­стрим трикутним фронтоном, а вівтарну стіну підпирають контрфорси. Із кожної сторони фасад прикрашають одноповер­хові ризаліти (ризаліт - частина споруди, що виступає за основну лінію фасаду.). На першому поверсі вікна виконані у вигляді арок, вікна другого поверху класичні, прямокутні. Пе­ред костелом стоїть кам'яна колона, на ній колись була фігура святого. За храмом, мабуть, будівля колишніх монастирських келій. Храм довгий час залишався релігійною святинею като­ликів. Костел в реєстрі пам'яток архітектури не значиться. Тому цілком логічно припустити, що через деякий час доміні­канський костел в Невіркові просто перестане існувати.

 

Категорія: Мої статті | Додав: sashukmal (31.01.2017)
Переглядів: 186 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Друзі сайту



Урядовий портал
Рівненська обласна бібліотека для молоді

Корецька централізована система публічно-шкільних бібліотек © 2024 uCoz